2023 AMW – CYBER.MIL z klasą

Niech flagą będzie kwadrat sumy stopni na trapie do Kobbena.
Taka flaga też była 🙂

Zrobiliśmy dla młodzieży CYBER.MIL z klasą dwa konkursy.
Młodzież miała się podzielić na zespoły 3 do 5 osób.
Każdy taki zespół mógł wybrać jedną ze ścieżek:

a. #CTF czyli szukanie flag. Flagi były zaszyte w dedykowanej platformie do takich konkursów. Dotyczyły one wyzwać stricte informatycznych, OSINTu, a także zadania specjalne.
Te ostatnie to np flaga, która był ukryta w „komunikatorze” okrętowym, wspomniany kwadrat ilości stopni na trapie do okrętu podwodnego, czy też nazwy jednostek pływających.
Jakub Syta gdy dowiedział się co planujemy w ciągu 5 minut wskazał 20 potencjalnych miejsc i pomysłów na flagi.
Wiedzieliście, że na #AMW jest planetarium? To już teraz wiecie:)

Wygrane zespoły dostały książki od sekurak „Bezpieczeństwo aplikacji webowych”, oraz szkolenia od No Fluff Jobs.

Można śmiało powiedzieć, że pula nagród to ponad 10000 złotych!

b. #hackaton polegający na stworzeniu idei projektu edukacyjnego, który ma swój cel, odbiorców i kanał komunikacyjny. Młodzież dostała dokładnie te same wytyczne jakie mamy w #ULEdukacja.
Pomysły zaskoczyły. Począwszy od idei poligonu #redteam vs #blueteam, poprzez testy multimedialne, skończywszy na grach.
Nagrodą były torby na niezbędniki od ISSA Polska oraz możliwość dalszej wspólnej pracy nad pomysłem z Cyfrowy Skaut.
Chętnie wesprę wszystkich uczestników w rozwoju tych projektów.

Komunikacja z młodzieżą odbywała się przez Discord.
Nie ukrywam, że czułem się jak boomer, bo nie ogarniałem co Ola, Łukasz i Krystian tam zrobili.
Boty, automaty… moderacja… sporo tego 🙂

Ta trójka Liderów opracowała wszystko co było niezbędne dla #CTF. Panowali nad komunikacją, statystykami, zadaniami. Flagi dodatkowe jak ta z dzwonem O.R.P. ISKRA czy dziesiątki adhoc stworzonych były potrzebne, bo młodzież błyskawicznie rozwiązywała zadania.
Zadania związane z szukanie flag w terenie były strzałem w 10!

Aleksandra Indulska, Łukasz Gęborys, Krystian Postek to Członkowie ISSA Polska dający wzór dla wszystkich #ISSAstudent.
Moim celem było im pokazanie, że mogą, potrafią i zrobią taki konkurs. Zrobili.
Kilka tygodni przygotowań, spotkania, pomysły i plany doprowadziły nas do pięknego końca wydarzenia.

Gratuluję Wam!
Jestem przekonany, że kolejne projekty poprowadzicie właściwie.

Z ramienia Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni opiekę nad projektem mieli Jakub Syta i Robert Janczewski – dziękuję Wam za zaufanie, wsparcie i wspólny czas.

Uczniowie CYBER.MIL z klasą gratuluję Wam ukończenia zadań i pokazania, że potraficie skorzystać z możliwości.
Gdybyście chcieli robić takie ciekawe wyzwania dla innych, wiecie gdzie nas szukać.

Jak widzicie ISSA to miejsce gdzie wymieniamy się doświadczeniami, robimy ciekawe rzeczy.

Prowadzący Projekt,

Artur Markiewicz