info(at)cyfrowyskaut.pl

Cyberodporni – Instytutu Kościuszki

Cyberodporni – Instytutu Kościuszki

Polecamy uwadze inicjatywę Instytutu Kościuszki – Cyberodporni.pl .

Cyberodporni to inicjatywa powołana przez Instytut w kontrze do nieustannie rosnącej skali zagrożeń w cyberprzestrzeni. Jej celem jest podnoszenie świadomości w zakresie dezinformacji oraz promowanie edukacji medialnej wśród młodego pokolenia.

Wierzą, że najskuteczniejszą metodą walki z dezinformacją i fake newsami jest rzetelna oraz kompleksowa edukacja. Jako CyberOdporni stale monitorują sytuację w przestrzeni informacyjnej i reagują na najważniejsze wydarzenia starając się ukierunkować narrację na właściwe tory.

Najciekawsze warte uwagi produkty inicjatywy Cyberodporni

Poradnik dla nauczycieli

Poradnik to przykładowy scenariusz lekcji o dezinformacji, propozycje ćwiczeń praktycznych, podstawowe informacje teoretyczne, mechanizmy tworzenia i rozprzestrzeniania dezinformacji oraz sposoby na przeciwdziałanie fake newsom. To także podpowiedź jak zorganizować ćwiczenia praktyczne – oparte na aktualnych przykładach.

Poradnik możesz pobrać TUTAJ .

Poradnik #CyberReakcja

Fake newsy pojawiają się i rozpowszechniają także w polskiej infosferze. Badanie zlecone przez Komisję Europejską, jeszcze przed inwazją Rosyjską, pokazało, że aż 75% Polaków spotyka się z fake newsami w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Szczególnie narażona na ich wpływ jest jednak młodzież, dla której platformy społecznościowe są często głównym źródłem informacji. Eksperci Instytutu Kościuszki są przekonani, że jednym z narzędzi walki z dezinformacją jest edukacja.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem i rozpowszechniania go dalej.

Poradnik możesz pobrać TUTAJ .

Poradnik #CyberReakcja

Instytut Kościuszki, we współpracy z Ambasadą USA w Polsce, stworzył pionierski podręcznik “Z tarczą – jak chronić się przed dezinformacją” adresowany do młodzieży. Nadrzędną misją projektu jest lepsze przygotowanie uczniów, studentów i nauczycieli, które pozwoliłoby zarówno na zwiększenie świadomości co do przejawów, potencjalnych konsekwencji i natury zagrożeń, ale również wyposażyłoby ich w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania dezinformacji.

Poradnik możesz pobrać TUTAJ .

Przyjdź na #ULedukacja
i dowiedź się więcej o cyberbezpieczeństwie !!
Zapisy TUTAJ