Znajd藕 flag臋, zanim cyberprzest臋pcy znajd膮 Twoje wra偶liwe dane!

Zapraszamy Ci臋 do udzia艂u w niecodziennym konkursie.
Do wygrania – poza mega niespodziankami – jest Twoje bezpiecze艅stwo w Internecie. Dowiedz si臋, jak przest臋pcy 艂ami膮 nasze zabezpieczenia lub zwyczajnie korzystaj膮 z furtek, kt贸re sami nie艣wiadomie zostawiamy niedomkni臋te.
Konkurs to rywalizacja Zespo艂贸w w turnieju CTF.
CTF (ang. Capture The Flag) to rozwi膮zywanie zada艅, szukanie flag na stworzonej w tym celu stronie internetowej.
Flag膮 jest konkretna warto艣膰 schowana gdzie艣 na tej stronie.
Wszystkiego dowiesz si臋 na spotkaniu wprowadzaj膮cym.
Zbierz Zesp贸艂, zarejestruj si臋 i wejd藕 do gry.

Jak to wygl膮da?
1. Zbierasz team 2-5 osobowy, sk艂adaj膮cy si臋 z os贸b w wieku 10-16 lat.
2. U艣miechasz si臋 艂adnie do Wychowawczyni/Wychowawcy, aby zg艂osi艂 Twoj膮 Szko艂臋 na adres mailowy [email protected]
3. Razem idziecie do Pani/Pana ze szkolnego sekretariatu, tam dostajecie kod dla Waszego Zespo艂u.
4. Rejestrujecie si臋 na stronce https://forms.gle/grhdKqWtUaYNDmjo9
(podaj膮c otrzymany kod, wpisuj膮c nazw臋 Zespo艂u i liczb臋, i wiek uczestnik贸w).
Po rejestracji zobaczysz na ekranie namiar na wydarzenie dla Zespo艂贸w, kliknij w 馃敂馃敂馃敂 aby nie zapomnie膰.
5. W wyznaczonym dniu, o wyznaczonej godzinie (21.04.2022r. godzina 16:00) wpadacie na warsztat z cyberbezpiecze艅stwa – poka偶emy Wam m.in.:
– jak cyberprzest臋pcy nak艂aniaj膮 nas do tego, 偶eby poda膰 im nasze has艂a;
– jakie b艂臋dy pope艂niamy, tworz膮c konta w r贸偶nych portalach;
– jakich stron unika膰, gdy偶 nienale偶ycie chroni膮 nasze dane;
– jak zrobi膰, 偶eby w mediach spo艂eczno艣ciowych nie powin臋艂a nam si臋 noga i 偶eby kto艣 inny nie przej膮艂 naszego „cyfrowego 偶ycia”.
Tw贸j nauczyciel pilotuj膮cy projekt przypomni Ci wcze艣niej namiar na wydarzenie.
6. Nast臋pnie razem z zespo艂em macie 3 godziny na wjazd na wskazan膮 przez nas stron臋/strony (gra CTF i panel Zespo艂贸w) i z wykorzystaniem wiedzy i technik zaprezentowanych podczas warsztatu, zdobycie ukrytych flag.
W prawdziwym 偶yciu te flagi to nasze poufne dane (login, has艂o, numer konta, poufne zdj臋cia, adresy itp.).
7. Ka偶d膮 flag臋 rejestrujecie w swoim panelu. Za ka偶d膮 dostajecie punkty, ale zesp贸艂 mo偶e zarejestrowa膰 dan膮 flag臋 tylko raz. Zesp贸艂, kt贸ry zarejestruje dan膮 flag臋 szybciej ni偶 pozosta艂e, zyskuje wi臋cej punkt贸w – je艣li zesp贸艂 A zarejestruje flag臋 FLAGA1 p贸藕niej ni偶 zesp贸艂 B, to dostanie za ni膮 mniej punkt贸w.
8. Po up艂ywie wskazanego czasu zamykamy zabaw臋 (21.04.2022r. godzina 20:00), a najlepsze w tym momencie team-y dostaj膮 od nas spoko niespodzianki.
Ka偶dy jednak wygrywa, gdy偶 ka偶dy uczestnik tego wydarzenia b臋dzie od teraz o wiele bezpieczniejszy w Sieci!

Pami臋tacie gdy Tesla wprowadza艂a #DOGEcoin jako form臋 p艂atno艣ci?
Zrobili to, ale wcze艣niej ni偶 sami oficjalnie to powiedzieli, spo艂eczno艣膰 znalaz艂a potwierdzenie na stronie producenta.
Jak by艣my tego nie nazwali, to w kategoriach szukania nieoczywistych rzeczy na stronie jest to flaga.
Flagi s膮 celem na konkursach typu #CTF.
A my organizujemy taki konkurs dla dzieci i m艂odzie偶y:)

Nie wiem czy kto艣 wcze艣niej to robi艂, ale my (Cyfrowy Skaut) to zrobimy:)

Przeka偶cie informacje do szk贸艂 by nauczyciele mogli przekaza膰 informacje podopiecznym:)
Nauczyciel/Szko艂a odbierze kod, dzi臋ki kt贸remu Zespo艂y mog膮 si臋 zg艂asza膰 i rywalizowa膰 o nagrody:)
A pula nagr贸d b臋dzie spora:)

update o nagrodach z 13.04.2022r.

Przewidzieli艣my nagrody w postaci kart upominkowych, kt贸re Zespo艂y b臋d膮 mog艂y zrealizowa膰 we w艂asnym zakresie.

Osobno o nagrody w swoich kategoriach wiekowych b臋d膮 rywalizowa膰 w rankingu uczniowie szk贸艂 podstawowych i 艣rednich.
Zesp贸艂 dostanie karty upominkowe o warto艣ci:
Za 1. miejsce – 200 z艂
Za 2. miejsce – 100 z艂
Za 3. miejsca – 50 z艂

Pula nagr贸d to 700 z艂.
Kody zostan膮 przekazane zwyci臋zcom poprzez Sekretariat Szko艂y lub Nauczyciela, kt贸ry zg艂osi艂 Szko艂臋.

Pobierz i wydrukuj plakat

Plakat CTF kolorowy