Cyfrowi Skauci na obozie – relacja z pierwszego projektu

Udało się!

Mamy za sobą pierwszy projekt #SkautNaObozie.

Byliśmy na zjeździe Hufca w Ostrowie Wielkopolskim.

Hm Darek Potasznik zaprosił nas, wskazał miejsce gdzie się spotkamy z odbiorcami.

Mieliśmy 3 grupy odbiorców. Od najmłodszej wiekowo, po harcerzy starszych.

Z każdą grupą poprowadziliśmy zajęcia.

Najmłodsi po 30 minutach rozmowy, pytań i odpowiedzi zostali z radami:

1. konsultuj z rodzicami, dorosłymi wszystko to, czego nie rozumiesz,
  2. przekaż dorosłym informację gdy coś lub ktoś chce od Ciebie zdjęcia, informacje,
  3. nie marnuj czasu na oglądanie głupot w sieci.

Grupa średnia wiekowo dała nam ciut więcej czasu.

Znalazły się w grupie osoby, które postanowiły, że pokażą innym:

1. jak zabrać o logowanie dwuskładnikowe (kod w mailu, SMS),
  2. czym jest klucz sprzętowy Yubico i dlaczego warto go kupić, stosować, oraz jak można jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo kont,

Rozmawialiśmy też o tym jak nie dać się szantażować, czego nie robić by nie doprowadzić do takiej sytuacji, oraz co jeśli się wydarzy.

Dodatkowo dowiedzieli się o tym, że trzeba rozmawiać, konsultować z dorosłymi, których się zna, którym się ufa a w wielu obszarach, którzy się znają na informatyce.

Grupa najstarsza była najliczniejsza.

Bogdan opowiedział kilka historii związanych z bezpieczeństwem, Artur głównie prowadził to spotkanie.

Grupa dowiedziała się:

1. jakie konsekwencje może mieć brak potwierdzania u źródła (m.in. przypadki związane z podmianą numerów kont),
  2. dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo kont na mediach społecznościowych,
  3. jak dochodzi do przejęcia kont, tożsamości,
  4. jakie mogą być konsekwencje przejęcia konta na Facebooku,
  5. jakie konsekwencje wywołują „wirusy”, skąd się biorą i dlaczego ludzie sami je sobie wgrywają,
  6. jak zacząć by realizować się zawodowo w IT/

Jak i poprzednie grupy dowiedzieli się o istocie komunikacji z rodzicami, specami.

Dowiedzieli się o sile Yubico jako klucza sprzętowego do podwójnej autentykacji. WIedzą, że mogą go kupić, ale wiedzą też, że po godzinie rozeznania po co, jak, dlaczego, do czego będą mogli go nie kupić, a zbudować posiadanymi narzędziami bardzo wysoki mur wokół swojej tożsamości.

Bogusław pokazał swój sprzęt krótkofalarski, który w takiej konfiguracji bez dostępu do Internetu, nawet ze środka Oceanu potrafił wysłać maila, który trafi do odbiorcy.

Największe wrażenie zrobiło opisanie historii terrorysty, który drogą socjotechniki dał się namierzyć przeciwnikowi, a następnie zginąć w kinetycznym ataku.

Jak do tego doszło… zaproś nas do siebie i daj opowiedzieć tą historię…

Dziękujemy Hm Dariuszowi za zaufanie, za pomoc drużynowym i życzymy miłych, bezpiecznych wakacji.

Czuwaj.

Trenerzy Bogdan i Artur.

Jeśli zechcesz abyśmy przyjechali na twój obóz, tu znajdziesz informacje.